| Range of product | GoPact MCCB |
|---|---|
| Product or component type | Circuit breaker |
| Product name | GoPact MCCB 400 |
| Device application | Distribution |
| Poles description | 4P |
| Protected poles description | 4D |
| Neutral position | Left |
| [In] rated current | 400 A at 40 °C |
| [Ue] rated operational voltage | 415 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2 |
| Suitability for isolation | Yes conforming to EN/IEC 60947-2 |
| Utilisation category | Category A |
| [Icu] rated ultimate short-circuit breaking capacity | 36 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2 45 kA Icu at 220/230 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2 |
| Performance level | F 36 kA 380/415 V AC |
| Trip unit name | TM-D |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Trip unit protection functions | LI |
| Control type | Toggle |
| Circuit breaker mounting mode | Fixed |
New55% Off
G40F4A400 – Circuit breaker, GoPact MCCB 400, 4 poles, 36kA at 415VAC, 400A rating, TMD trip unit, adjustable thermal protection
Rp3.311.855
55% Off
Close
Price Summary
- Rp7.358.190
- Rp3.311.855
- 55%
- Rp3.311.855
- Overall you save Rp4.046.335 (55%) on this product
Hurry, Only 1 left.
Description
Additional information
| Weight | 4700 g |
|---|
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













There are no reviews yet.